Тема: Малювання
ілюстрації до казки "Заєць та Іжак”.
Мета: формувати в учнів уміння
аналізувати і передавати засобами
образотворчого мистецтва найтиповіші
риси тварин – форму, пропорції, фактуру; розвивати образне мислення, творчу уяву, фантазію,
вміння створювати ілюстрацію на основі власної уяви.
Обладнання:
малюнки, зразки дитячих робіт, альбом, фарби, олівець.
Хід уроку
I.
Організація учнів до уроку.
ІІ. Вступна бесіда.
- Ви добре знаєте,
що кожен художник, створюючи картину, роблячи замальовки, завжди передає свої
враження, почуття, думки та ставлення до того, що чи кого малює, тобто
характеризує образ з погляду добра чи зла, радості чи смутку, відчаю чи
натхнення . Відгадайте загадку:
Хто влітку
гуляє,
а взимку
спочиває?
Голок він
багато має
та ними не
вишиває?
(Їжак)
Зимою в
білому як сніг
а влітку в
сірому гуляє.
Зловить
його ніхто не зміг,
тому, що
ноги довгі має,
великі
вуха, косий зір.
Як
називається цей звір?
(Заєць)
-
Ми тільки що відгадали загадки про
тварин. А зараз дамо їм характеристики.
Заєць:
довгі ноги і вуха, короткий хвіст, довгастий тулуб, хутро сіре, велиеі очі.
Їжак:
маленькі ноги, трохи видовжений тулуб, під час небезпеки згортається в
клубочок, вух не видно, носик видовжений, тіло покрите сірими колючками.
ІІІ. Оголошення теми і
завдань уроку.
-
Сьогодні на уроці ми будемо
малювати ілюстрацію до казки
І. Франка "Заєць та їжак”.
Навчимося передавати риси тварин – форму, пропорції, фактуру та забарвлення.
ІV.
Засвоєння нових знань, умінь і навичок.
1.
Аналіз зразка.
-
Подивіться на малюнок, який епізод
із казки зображено?
-
Що зображено на малюнку?
-
Що роблять головні герої на
малюнку?
-
Де зображено головного героя?
-
Якого розміру?
-
Що ще зображено на малюнку?
-
Які підібрані кольори?
2.
Послідовність виконання роботи
олівцем.
-
Для того щоб виконувати малюнок,
альбомний аркуш повернемо вертикально. У верхній частині аркуша намітимо лінію
неба, а в нижній – лінію землі.
-
Знизу розмістимо головних героїв.
-
Давайте розглянемо зайчика.
-
З яких частин складається тіло
зайчика?
-
Яка частина найбільшого розміру?
-
Яка найменшого?
-
Яку геометричну фігуру нагадує
голова, тулуб, вушка та інші деталі?
-
Якого кольору зайчик?
-
А зараз розглянемо їжачка.
-
З яких частин складається тіло
їжачка?
-
Що в його вигляді є особливим?
-
Яку форму нагадує тіло їжака?
-
Яка форма голови і лапок?
-
Якого кольору їжак?
Малюнок розпочинаємо з зображення зайчика. Спочатку намалюємо
округлу голову до якої домалюємо тулуб у вигляді овалу, що нагадує капельку.
Слідкуємо щоб тулуб був більшого розміру ніж голова. позначаємо розташування
вух, передніх та задніх лап. На голові промальовуємо очі у вигляді маленьких
кружечків. Кружечками намітимо носик і мордочку. Промальовуємо вуха у вигляді
зігнутих прямокутників, зображаємо передні лапки і півовали – задні. Малюємо
куций хвостик. Напроти зайчика зображаємо їжачка.
Спочатку, вертикальною лінією зображаємо висоту їжачка.
Слідкуємо щоб він був у два рази менший за зайчика. Потім півовалом до лінії
домальовуємо тулуб. Зверху тулуба у вигляді трикутника домальвуємо мордочку і
маленькими оваликами домальовуємо лапки. Зверху на спинці промальвуємо голочки.
-
Чим можна доповнити малюнок?
-
Можна зобразити хатинку, садочок,
бурячки, стежку.
-
Кожен з вас може доповнити малюнок
за власним бажанням.
3.
Послідовність виконання роботи
кольором.
-
Уточнений малюнок продовжимо
виконувати фарбами.
- Діти, не
забувайте, що у малюванні головних героїв ми виділяємо кольором, тому ми
підбираємо найбільш яскраві, насичені кольори.
-
Якими кольорами зобразимо зайчика і
їжачка?
-
Які кольори підберемо для
зображення поля? Хатинки?
-
Роботу фарбами розпочнемо з того,
що на малюнку намітимо небо, а потім головних героїв. На завершення роботи
зобразимо фарбою поле, хату та інші предмети, які ми включили в наш малюнок.
V. Узагальнення і систематизація
набутих знань.
-
Який виберемо формат?
-
Де розмістимо головних героїв?
-
За допомогою яких геометричних
фігур зобразимо зайчика і їжачка?
-
Які кольори підберемо для них?
-
Якими елементами доповнимо малюнок?
VІ. Самостійна робота учнів.
VІІ. Підсумок уроку.
1.
Аналіз учнівських робіт.
-
Чи правильно розгортається зміст
казки на малюнку?
-
Чи правильно розміщені головні
герої?
2.
Загальний підсумок.
-
Отже, ми виконали малюнок який
називається ілюстрація – розкриває зміст казки. Сьогодні головні герої це Заєць
і Їжак, які бігали навипередки, отже, нагадуємо яка мораль казки, що ми
ілюстрували.
-
Ви всі гарно працювали, виконали
чудові малюнки і всі зрозуміли як потрібно поводитися з друзями, близькими.
VІІІ. Прибирання робочих місць.
|